Kürtler ve Türkler

Kürtler ve Türkler hakkainda mekaleler, köşe yazilar

Sırrı Süreyya Önder’e 40 yıl hapis istemi

kandil-karayilan-demirtas-sirri-sureyya-onder

Önder’in DTK Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşma suç sayıldı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım’da gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakılan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önderhakkında 40 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı.

DİHABER’in haberine göre, Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede Önder, “örgüt üyesi olmak”, “örgüt propagandası yapmak” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” iddialarıyla suçlanıyor.

86 sayfalık iddianamede Önder’in 26 Aralık 2015 tarihinde Diyarbakır’da yapılan DTK Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşma da suç sayıldı.

Çözüm sürecindeki o fotoğraf suç sayıldı

Sırrı Süreyya Önder’in ‘çözüm süreci’ döneminde devlet yetkililerinin bilgisi dahilinde 2013 yılında Kandil’de görüştüğü KCK yöneticileriyle çektiği ve basına yansıyan fotoğraflarla ilgili Bursa’da yaşayan bir yurttaşın yaptığı şikayete yer verilen iddianamede, “Sözcü gazetesinin haberi ve şüpheliye isnat edilen terör örgütü yöneticileriyle bir arada bulunarak fotoğraf çektirmesi değerlendirildiğinden şüphelinin cebir, şiddet olgusunu meşru gösterecek nitelikte örgütün propagandası yaptığı hususunda herhangi bir tereddüt bulunmamaktadır” ifadeleri yer aldı.

Diyalog ve müzakere çağrısı da suç

Yine Önder’in İmralı Heyeti üyesi olarak 21 Mart 2016’da Diyarbakır’da düzenlenen Newroz’da Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü konusunda yaptığı konuşmanın içeriğini de savcılık suç saydı. İddianameyi kabul eden mahkeme, davanın ilk duruşmasını önümüzdeki günlerde belirleyecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 2016-12-08 by in Kürt Sorunun.
%d bloggers like this: